כבר המון שנים שאני מורה לפיתוח קול, ועוד יותר שנים אני תלמיד.. מעל חצי מהחיים שלי, מי היה מאמין.. ואני עדיין לומד כל הזמן.

כל הזמן אנחנו מגלים באמצעות המדע דברים שונים על הקול ועל איך שהוא עובד, ובמקביל כל הזמן גם מומצאים מיתוסים. צריך לדעת להפריד בין השניים. אני מאמין שככל שמכירים יותר שיטות, רעיונות ומחקרים- יש יותר כלים להעביר את הידע לתלמידים. מי שאומר לכם שהוא כבר גילה הכל ויודע הכל - משקר. ומעבר לזה - הוא כנראה נשאר מאחור.

הגישה שלי להוראת פיתוח קול היא מאוד טכנית, אבל הרעיון הוא לאפשר לתלמיד לשלוט בטכניקה מספיק טוב כדי שהוא יוכל להביע את עצמו כמו שהוא היה רוצה ולאפשר לקהל את החוויה של השיר כמו שהוא רואה ושומע אותם בעיני רוחו.

אני עובד על חומרים שהתלמיד מביא, ופתוח לכל הסגנונות. 

אני בא מהכשרה קלאסית רחבה וכן רכשתי ידע רב במחזות זמר שבעצם כולל גם ג'אז ובלוז, רוק ופופ, וכל סגנון אפשרי בעצם. אפילו ראפ הוא סגנון שאפשר למצוא במחזות זמר, וזה היופי של התחום.. חייבים לדעת לעשות הכל - וכמה שיותר.. וגם על הדרך לרקוד במליון סגנונות ולרגש את הקהל עם יכולות משחק מדהימות.. שלא לדבר על בובנאות, לולינות ושאר שגעונות.

עם הידע שרכשתי לאורך השנים אני מתאים את עצמי לתלמיד ולשאיפותיו המקצועיות.

אני עובד בעיקר עם בוגרים ואנשים שהשירה ואמנויות הבמה הם חלק מרכזי בחיים שלהם, מזמרים ושחקנים מקצועיים, כאלה שעדיין בתהליך ההכשרה שלהם, או זמרים חובבים רציניים שעושים את זה מתוך אהבה לשירה בלבד אבל נחושים להשתפר ולהגיע לרמה גבוהה.

עם זאת, אני מתייחס לכל התלמידים כזמרים לעתיד ומצפה מהם להשקיע ומעודד אותם לחקור, ללמוד ולהעמיק. מי שבא ללמוד לשיר רוצה לראות תוצאות ואני כמורה רוצה לראות את התלמיד מתקדם, אבל לשיר משיעור לשיעור - זה לא מספיק. שירה זה כמו ספורט - צריך לתרגל ולהכנס לכושר. בשירה אנחנו מפעילים הרבה מאוד שרירים קטנים ולומדים להכיר את הכלי שלנו, שהוא בעצם הגוף שלנו עצמו. המסע לגילוי הכלי הוא מרתק ומסקרן וכשאנחנו מצליחים לשלוט בו זה נותן תחושת סיפוק אדירה, כמובן לתלמיד - אבל גם לי כמורה.

הדרך לשם רצופה עליות ומורדות, וכיוון שהגוף שלנו הוא הכלי, אנחנו מושפעים ממצב מנטלי, מצב בריאותי, מידת הסטרס שאנחנו נתונים בה וכו'.

השירה היא דרך נפלאה לחזור לנשום שוב, להתנתק מחיי היומיום, ולעשות ביחד אמנות... ואיזה כיף לנו שזה חלק מהחיים שלנו ולא רק מספרים ונתונים יבשים?!

אתם מוזמנים לשלוח לי אימייל ---->  Shacharshamai@gmail.com

ולהתחיל (או להמשיך) לשיר, אבל הפעם ביחד איתי. יהיה כיף. ומאתגר. ומצחיק. (כי מסתבר שאני עושה מלא פרצופים מצחיקים כשאני מלמד..!)