Please reload

Please reload

מורן כהן טלמור ושיטת לובטרי

September 19, 2017

בצירוף מקרים די מיוחד, לאחר שקראתי את ההודעה המעניינת של מורן כהן טלמור בנוגע לקורס למורים בשיטת לובטרי (LoVetri) שהיא רוצה לפתוח, פניתי אליה והתעניינתי לשמוע על השיטה. עשינו סְקִיוּפ מעניין בו מורן סיפרה לי על הדרך שלה ואיך שהיא נחשפה לג׳יני לובטרי ולשיטה שלה.

 

מורן סיפרה שהיא מגיעה מתחום של אומנויות לחימה וטיפול הוליסטי. מי שעוסק בתחומים אלו או בכל תחום דומה שעוסק במודעות גוף יודע שתחומים אלה עוצרים בתוכם המון רבדים של ידע ומודעות, ושאין סוף להעמקה שאפשר להגיע אליה על ידי תרגול.

 

מורן שהייתה תלמידתה של נירה גל מספר שנים הרגישה שהיא צריכה להמשיך ולהעמיק והאינטואיציה שלה הובילה אותה לנסוע לארה״ב לסדנה של ג׳יני ושם ״נפתחו לה הצ׳אקרות״ כמו שאומרים. פתאום היא הבינה כמה ידע ועומק עוד יש לה לגלות.. ומאז היא נוסעת כל שנה לבלות עם ג׳יני בארה״ב וללמוד ממנה את תורתה.

 

 

 

 

כשמורן הסבירה על השיטה של ג׳יני התקשיתי להבין. אז כשמורן שמעה שאני גר בלונדון מיד נזכרה שג׳יני בדיוק מגיעה ללונדון להעביר סדנה של יומיים על השיטה. מבלי להתמהמה יותר מדי, נרשמתי לסדנה והלכתי לשמוע על מה מדובר מיד ראשונה!

 

ג׳יני פעלה בתקופה שבה עדיין הייתה רווחת השיטה הקלאסית בהוראה של פיתוח קול וכל מה שחרג מהמסגרת הזו נותר בלימבו, ללא הגדרה. היא לא מצאה את עצמה בעולם הקלאסי והרגישה שיש מעבר וכך התחילה לחקור ללמוד ולהעמיק.

 

לא ארחיב על הרקע הרחב הקריירה המרשימה של ג׳יני, על המחקרים שביצעה, המאמרים שפרסמה וכו׳ את כל אלה אתם יכולים למצוא באתר שלה ובאתר החדש של השיטה שלה. אני רק אכתוב על ההתרשמות שלי מהמפגש איתה ועם השיטה.

 

 

אלו הן המסקנות שלי על שיטת לובטרי ועל ג׳יני:

 

קודם כל אגיד, למרות שג׳יני לא צריכה את האישור שלי, שאין ספק שהיא מקצועית מאוד ויש לה ידע רב והיא יודעת על מה היא מדברת.

 

מדובר במורה מנוסה שמשתמשת בתרגילים טובים וישנים של ״בל קנטו״ שהשקיעה מאמץ מיוחד לארגן את הידע והניסיון שרכשה לאורך שנים של הוראה, העמקה ומחקר למתודה שעושה סדר בפיתוח קול במטרה להעביר את הידע הלאה. אני חושב שזה מבורך. את הידע שלה ריכזה ג׳יני בקורס שמתחלק לשלושה שלבים ולשיטה קראה Somatic voice work.


 

שלב 1 - יישום בסיסי

היכרות עם עקרונות פעולה של מדע הקול ורפואה.

טרמינולוגיה ותיאור אובייקטיבי של התנהגות קולית.

גישה והתנהלות הולמת של מורה מול תלמיד.

מצהיר שעל המורה להבין מה משרת כל תרגיל שהוא בוחר לעבוד עליו עם תלמידיו. (בין אם זה כדי לשנות התנהגות לא רצויה או לעודד התנהגות רצויה)

מתבסס על פדגוגיה קולית מסורתית.

 

שלב 2 - יישום מתקדם

מוקדש ברובו להבנת האופן בהן עובדים תרגילים קוליים - מה הם עושים, באיזה אופן ומדוע.

מתייחס לגילאים, רקעים ושאיפות שונות של תלמידים ובאיזה אופן אלו משנים את תהליך ההוראה.

מחדד את יכולת המורה להעריך את רמת התלמיד ולבחור תרגילים בהתאם.

מתייחס לאספקטים שונים של שירה בת זמננו ועל השפעות אפשריות לבריאות הקול.

 

שלב 3 - רפרטואר, פתרון בעיות ורפואה קולית.

ג׳יני מארחת מומחים שונים שמרצים על טכניקת אודישנים למחזות זמר, ג׳אז, פתולוגיות קוליות ועוד. וכן, מלמדת דרך קלה ומהירה להוראה של פיתוח שמיעה אנשים שלא מצליחים לשיר במנגינה, מעודדת קריאה, הבנה ועיסוק במחקר קול ושיתופי פעולה עם רופאי אף אוזן גרון ובעלי מקצועות מדעיים קרובים.

 

 

השם Somatic Voice Work כשלעצמו מרמז על הגישה ההוליסטית לגוף ולשימוש בו בכדי להגיע לקול בריא וטוב. לא מפתיע שמורן התחברה לשיטה הזו מכל השיטות, שכן היא באה עם מודעות גוף גבוהה בעצמה.

 

השיטה היא "פשוטה" ומייחסת אך ורק לאלמנטים הבאים:

רגיסטרים - chest, head, mix

צבע/גוון - dark, bright

יציבה נכונה נשימה.

 

אך למרות שהיא פשוטה - היא לא פשטנית ומצריכה ידע וניסיון רב כדי לשלוט בה ולהבין לעומק כל אחד מהפרמטרים האלה.

 

 

 

 

 

בעיני, הפילוסופיה של ג׳יני היא מה שמבדל אותה ממורים אחרים.

 

העקרונות המרכזיים:

 

  • <